Hancock Drive, Luton, LU2 7SF 01582454081

Our History

Bushmead Church was established in April 1992, originally meeting in the Bushmead Community Centre. The Church was a vision of the then vicar of St Thomas’ Church, Stopsley, the Canon Francis Estdale. Historically the Bushmead area was a distant rural part of his parish. As the housing estate began to develop Canon Estdale pursued the acquisition of an area of land and the appointment of a Minister for the Bushmead Community. The first houses were built in 1984, and Church House, sited across the road from the Christchurch was purchased as our Minister’s residence. The first minister of Bushmead Church was Mark Slater who was appointed in 1992.

In March 1993, Bushmead Conventional District was created to serve the 2,600 homes in the area with a view to a new church building being erected. A plot of land had been set aside next to the Community Centre for a Church and the Diocese of St Albans, together with generous grants and gifts paid for a new Church to be built in 2003 at a cost of around £600 000.

In 1999 Mark Slater moved to a new Church in St Albans and Simon Dust was appointed as the Minister in 2000. Simon was instrumental in seeing through the building project, and through his leadership the church continued to grow. Following the opening of the new Church building by the Bishop of Bedford, the Rt Revd Richard Inwood, in January 2003, a new Parish of Bushmead was formed.

In June 2008 Simon was appointed as the new leader of St Andrew’s Church, High Wycombe, and Christchurch entered a new stage in our journey with the appointment of Martin Burrell in March 2009. Martin has now left Christchurch (2015) and is working with the Roma Community.

February 2016 Rev Dr Glyn Ackerley was appointed as the new Vicar at Christchurch, he is retiring on 28th October 2018.

The church is open nearly every day providing a wonderful resource for Bushmead.

Recent Posts

Recent Comments

    Archives

    Categories